Tester kvality ovzduší CO2-301 (CO2, VOC, HCHO)
Kód: 1259Detailní popis produktu
Tester kvality ovzduší CO2-301 je zařízení 4v1 které má senzor na detekci oxidu uhličitého - CO2, na těkavé organické látky - VOC a formaldehyd - HCHO a indexu kvality ovzduší.
Index kvality ovzduší přístroj zobrazuje pomocí barevného semaforu ve spodní části displeje.
To vše je zobrazeno na velkém přehledném a podsvíceném LCD.
Technické parametry:
Senzor: chemicko-odporový
Napájení: síťový adaptér USB 5V/1000mA
Rozměry: 148mm x 70mm x 30mm
Hmotnost: 140 g
Podmínky provozu: 0~50 stupňů Celsia
Doba provozu na akumulátor: cca 4 až 6 hod.
Doba nabíjení: cca 4 hod.
Obsah balení: přístroj, USB kabel
Lidé potřebují ke svému životu vzduch. Ne všude, kde se vyskytují, je stejný. Ve vzduchu mohou být různé škodliviny. Tyto škodliviny bohužel není možné lidským okem vidět, ale naštěstí jej lze změřit.
Mezi nejčastější a nejvíce nebezpečné skupiny z hlediska vzduchu ve vnitřních prostorách rozhodně patří oxid uhličitý (CO2), formaldehyd (HCHO) a těkavé organické látky (VOC). Proto můžete měřit všechny tyto koncentrace současně v reálném čase pomocí přístroje CO2-301 a ujistit se, že znečištění ovzduší místnosti je v nezávadném rozsahu. Zákonodárce definuje limity obvykle v mg/m3 nebo jako ppm (parts per Million). Použití CO2-301 je velmi jednoduché: Po zapnutí stanoví měřicí přístroj po krátké době automaticky stávající úrovně CO2, HCHO a TVOC. Všechny tyto hodnoty jsou zobrazeny současně na dobře čitelném a podsvíceném displeji přístroje. Nový byt, nové vybavení, nový nábytek, nový nátěr, nový koberec, nový laminát nebo nové auto. V mnoha moderních materiálech se bohužel skrývá nebezpečný formaldehyd a řada jiných těkavých organických sloučenin. Využijte proto CO2-301 pro bezpečné vyhodnocení rizik.
Oxid uhličitý (CO2)
CO2 vzniká při úplné oxidaci organických sloučenin, tedy při spalování a dýchání. V domácnosti jsou hlavním zdrojem především lidé, domácí mazlíčci a v malé míře to mohou být i pokojové květiny. Ty sice ve dne oxid uhličitý spotřebovávají, ale ve tmě naopak vydávají. CO2 také vzniká při vaření na plynovém sporáku. Při spalování či dýchání je za každou spotřebovanou molekulu kyslíku uvolněna jedna molekula CO2.
Únava, bolest hlavy a obtížné soustředění není následkem nedostatkem kyslíku, ale naopak zvýšenou koncentrací CO2. Ve venkovním prostoru je CO2 zastoupeno cca 0,04 % (400 ppm) avšak v námi vydechovaném vzduchu jsou to již 4 % ( 40 000 ppm). Při pobytu v prostoru se zvýšenou koncentrací CO2 dochází k vychýlení acidobazické rovnováhy naší krve. Ta se následně stává kyselejší (snižuje se její pH) a klesá jejích schopnost transportu kyslíku, jelikož hemoglobinu klesá schopnost na sebe kyslík vázat.
CO2 - působení závislé na koncentraci
350-400 ppm - úroveň venkovního prostředí
do 1000 ppm - doporučená úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
1200-1500 ppm - doporučená maximální úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
1000-2000 ppm - nastávají příznaky únavy a snižování koncentrace
2000-5000 ppm - nastávají možné bolesti hlavy
5000 ppm - maximální bezpečná koncentrace bez zdravotních rizik
5000 ppm - nevolnost a zvýšený tep
15000 ppm - dýchací potíže
40000 ppm - možná ztráta vědomí
Formaldehyd (HCHO)
Metanal - běžně nazývaný formaldehyd je chemická výchozí látka pro mnoho průmyslových výrobků, od laků a barev přes lepidla a pojiva až po konzervační látky.
Mnoho materiálů obsahujících formaldehyd, jako jsou materiály na bázi dřeva, podlahové krytiny nebo textilie mohou vylučováním plynu ovlivnit ještě po dlouhou dobu kontaminaci vdechovaného vzduchu v uzavřených prostorách. Vzhledem ke své zvláštní toxicitě byl formaldehyd v souladu s předpisy EU o chemických látkách (CLP) klasifikován ve třídě karcinogen 1B jako pravděpodobně karcinogenní pro člověka. Doporučení Světové zdravotnická organizace je, že by dlouhodobé koncentrace formaldehydu neměla překračovat 0,060 mg/m3.
Koncentrace:
Ve venkovním prostředí ve městech 0,010 - 0,100 mg/m3
Ve vnitřních prostorách kde je nový nábytek až 0,370 mg/m3
Formaldehyd - působení závislé na koncentraci
0,1 - 1 mg/m3 - Podráždění sliznic (nos, hltan) a očí
2 - 3 mg/m3 - Píchání v nosu, očích, hltanu
4 - 5 mg/m3 - 30 minut snesitelné, rostoucí potíže, slzení
10 - 20 mg/m3 - Již po několika minutách expozice silné slzení (s výdrží až 1 hodinu po
expozici), okamžitá dušnost/dýchací potíže, kašel, silné pálení v krku, nosech a očích
60 - 125 mg/m3 - Toxický edém plic, zápal plic, nebezpečí ohrožení života!
Směsi látek znečišťujících ovzduší (VOC/TVOC)
VOC jsou látky, které se snadno vypařují už při nižší teplotě, přejdou do plynného stavu a zatěžují vzduch. Jsou označovány jako těkavé organické sloučeniny (volatile organic compounds) a měří se jako celková hodnota TVOC (total volatile organic compounds). Ve vnitřních prostorách existuje mnoho zdrojů VOC, např. podlahové krytiny a vrstvy, barvy a laky, těsnění a lepidla, nábytek a koberce. Lidé mohou trvale onemocnět následkem zatížení vzduchu v interiéru látkami VOC. V této souvislosti také hovoříme o 'syndromu nezdravých budov'. Vzhledem ke složitosti VOC se mohou účinky a jejich intenzita na lidský organismus lišit. Koncentrace TVOC a její dopad má čistě orientační charakter. Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí by v prostorách určených pro dlouhodobější pobyt neměla hodnota TVOC překročit rozsah 1000 až 3000 ug/m3.
TVOC - působení závislé na koncentraci
0001 až 1000 ug/m3 - Dobrá kvalita vzduchu.
1000 až 2000 ug/m3 - Ještě vyhovující kvalita vzduchu.
2000 až 3000 mg/m3 - Zhoršená kvalita vzduchu.
3000 až 10000 mg/m3 - Špatná kvalita vzduchu.
Toto musíte slyšet
Doporučujeme dokoupit USB napáječ který není v balení.
Doplňkové parametry
Kategorie: | ČIDLA A DETEKTORY |
---|---|
Záruka: | 2 roky |
Hmotnost: | 0.14 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.